Menu up
up

Projekty

Revitalizace a rekonstrukce zámeckých luk

Součástí revitalizace a rekonstrukce zámeckých luk a porostů je především rekonstrukce stávajících historických vodotečí, odvodňovacích kanálů a potoka, obnova a údržba zeleně, vytváření a údržba biotopů – mokřadů (tvorba nových uměle vyhloubených tůní), rekonstrukce přechodových můstků a rekonstrukce (oprava) povrchu parkovacích cest.

Nedílnou součástí kompozice parku je rozsáhlý vodohospodářský systém, který se vyvíjel spolu s parkem a dochoval se až do současné doby. Hranici mezi Podskalskou a Poříčskou loukou lemuje potok. Hlavním úkolem je obnova základní struktury a uvedení vodohospodářského systému do potřebného funkčního stavu. Zahrnuje potok, odvodňovací stoky (nezakryté, zakryté a kanály) a propustky.

Cílem náhradní výsadby dřevin je znovuobnovení a dořešení kompozičních vazeb realizací nové výsadby. Současně tak včasně vyloučit absenci stromů i jako budoucí náhradu potřebnou pro vývoj živočichů ve stávajících starých stromech. Při výsadbě je nutné respektovat historicky původní druhové zastoupení dřevin (stromy, keře). Dalším bodem je ošetření stromů na loukách, stromů podél cest (hrázový porost) a stromů kolem vodotečí. Hlavní kosterní dřevinou parku jsou asi 150 let staré duby Quercus robur. Cílem je stabilizace vzrostlých stromů, u starých stromů a stromů veteránů provést zásah způsobem blízkým přírodě z důvodu udržení biologické rozmanitosti (biodiverzity). Při zajišťování stability jednotlivých větví, koruny či celého stromu je potřeba klást požadavek také na zachování přirozené architektury koruny stromu a na zvýšení estetické hodnoty stromu. Zde jsou zahrnuty stromy solitérní, stromy v solitérních skupinách, stromy lemující cesty – hrázový prostor a stromy lemující vodoteče.

Stromy by měly být vysazovány do stávajících solitérů, popř. dle historických map mohou být vsazovány i tam, kde v současné době již nejsou.

Další součástí projektu je kácení neperspektivních stromů, výchovné probírky a prořezávky v porostech. Odstraňují se převážně stromy, které nejsou z hlediska ochrany přírody významné, jsou ve špatném zdravotním stavu, jsou havarijní, stísnění, jinak nežádoucí a neperspektivní. Důležité je nezapomínat na výchovu porostů i mimo les, nebo jí dlouhodobě neodkládat. Je potřeba též vědět, jaké dřeviny mají tvořit hlavní kostru daného porostu. Při výchovných probírkách prosazovat více stromy dlouhověké.

Podstatný význam mají v krajině i malé vodní plošky o velikosti několika arů nebo dokonce jen desítek metrů čtverečních – tůně. Uměle vybudované tůně jsou významným prvkem, který může napomoci ke zvýšení druhové rozmanitosti rostlinných a živočišných druhů vázaných na vodní ekosystém. Dále je i cílem vylepšení prostředí a přispět k lepšímu pochopení vlivu vody v krajině. Nově vytvářené tůně by měly mít pestrý reliéf dna se zahloubenými místy a četnými mělčinami, aby poskytovaly životní prostor pro co nejširší spektrum vodních rostlin a živočichů s poněkud odlišnými nároky na prostředí. Zde se zaměříme na tůně na loukách, tůně v porostech a velkou přístupnou tůň v porostu východně od seníku.

Rozsáhlý vodohospodářský systém se neobejde bez přechodových můstků mezi jednotlivými úseky. Jako základní materiál na obnovu můstků lze použít pouze kamen a dřevo a technicky je řešit tak, aby nebyla narušena památková hodnota parku. Jedná se především o můstky na louce a můstky přes potoky.

Rekonstrukce (oprava) povrchu parkových cest zahrnuje původní kočárové cesty a cestu po hrázi zaniklého rybníka. Na cesty v loukách je doporučována mlatová cesta často používaná v historických parcích. Působí velice nenápadně, nutné jsou ale časté opravy. Na ostatní povrch cest se používá štěrk vrstvený a válcovaný.

Rekonstrukce historických vodotečí a ochrana zeleně v přírodní památce

Cílem projektu je obnova základní struktury vodohospodářského systému, který se vyvíjel spolu s historickým parkem a dochoval se až do současné doby do potřebného funkčního stavu. Jedná se především o rekonstrukci stávajících historických vodotečí a tvorbu odvodňovacích kanálů. Dále pak obnova a ochrana zeleně, vytváření a údržba biotopů – mokřadů (tvorba nových uměle vyhloubených tůní, které slouží jako retenční plochy při kumulaci větších srážek a zároveň mohou poskytovat útočiště chráněným živočichům a rostlinám).

nofloat

Výsadba, ochrana a údržba zeleně historického parku - přírodní památky - 1. a 2. etapa

Cílem projektu je znovuobnovení a dořešení kompozičních vazeb a realizace nové výsadby v chráněném stromovém parku. Současně projekt včasně řeší absenci stromů nejen z krajinářského pohledu, ale i jako budoucí náhradu pro vývoj živočichů ve stávajících starých stromech. Účelem je především obnova a ochrana, dále pak péče a pravidelná údržba travnatých ploch parku, který má rozlohu více jak 70 ha.

Revitalizace parku probíhá po celý rok, v závislosti na ročním období a vhodnosti pro určité práce. Od ledna do března probíhá kácení dřevin, které mají špatný zdravotní stav, nebo jsou neperspektivní. Všechny zdravé kvalitní dřeviny jsou v parku zachovány a podle stavu odborně ošetřeny. U vybraných stromů jsou instalovány bezpečnostní vazby. Dále jsou odstraněny náletové dřeviny o průměru kmínků do 10 cm, nezbytné je jejich odstranění i s kořeny, stejně tak keře. Park je doplňován o nové výsadby a dřeviny jsou navrženy na místa v parku tak, aby měly dostatek místa k růstu. Nové výsadby jsou následně zamulčovány. Na místech terénních úprav, jako je úprava terénních nerovností a plochy po odstraněných pařezech, je založen nový trávník. Plochy stávajícího trávníku jsou ošetřeny a dosety.

Výsadba, ochrana a údržba zeleně historického parku, realizace biotopů - 3. etapa

Cílem projektu je pokračování a rozšíření projektu záměru obnovy a posílení významu unikátního biotopu, včetně nové výsadby v chráněném stromovém parku, v ekologicky významné lokalitě. Současně projekt včasně řeší absenci stromů nejen z krajinářského pohledu, ale i jako budoucí náhradu pro vývoj živočichů ve stávajících starých stromech.

Účelem je podpora udržitelného rozvoje, dále pak péče a pravidelná údržba travnatých ploch parku, který má rozlohu více jak 70 ha. Nedílnou součástí 3. etapy je také vytváření a údržba biotopů – mokřadů (tvorba nových uměle vyhloubených tůní, u kterých je předpoklad výskytu chráněných živočichů).

Zadržení vody v krajině, budování retenčních jezírek a biotopů, obnova původní parkové výsadby, revitalizace a údržba stromového parku

Cílem projektu je zadržení vody v této lokalitě o rozloze 70 ha budováním retenčních jezírek a v dobách sucha podpořit zadržování co nejvíce vody v této významné lokalitě, pokryté z větší části travnatým porostem, docílit tak zpomalení odtoku vody a zmírnit dopady případného sucha. Současně také pokračujeme v obnově původní parkové výsadby, která je důležitá nejen z krajinářského pohledu, ale také jako životní prostor pro vzácné druhy ptactva a živočichů.
Významným aspektem našeho záměru je dále vytváření a údržba biotopů. Uměle vybudované tůně slouží jako retenční plochy při kumulaci větších srážek a zároveň poskytují útočiště chráněným živočichům a rostlinám. V neposlední řadě se projekt týká údržby a revitalizace parkové zeleně. Park neustále doplňujeme o nové výsadby. Dřeviny jsou navrženy na místa v parku tak, aby měly dostatek místa k růstu a respektovaly původní ráz historického parku. Nové výsadby jsou následně zamulčovány.

Zadržení vody v krajině, budování retenčních jezírek a biotopů, obnova původní parkové výsadby, revitalizace a údržba stromového parku - 2. etapa

Cílem projektu je i nadále vytvářet nová retenční jezírka a místa pro zadržení vody v období sucha a tím podpořit zadržování co nejvíce vody v této významné lokalitě, pokryté z větší části travnatým porostem. Tím dochází ke zpomalení odtoku vody a zmírnění dopadů případného sucha. Zároveň i nadále pokračujeme v obnově původní parkové výsadby, která je důležitá nejen z krajinářského pohledu, ale také jako životní prostor pro vzácné druhy ptactva a dalších živočichů. Významným aspektem našeho záměru je vytváření a údržba biotopů – mokřadů (tvorba nových uměle vyhloubených tůní), které jsou domovem mnoha vzácných rostlin i živočichů. Projekt přispívá k lepšímu pochopení vlivu vody v krajině. V neposlední řadě se projekt týká údržby a revitalizace parkové zeleně, kdy park doplňujeme o výsadbu nových stromů a provádíme údržbu stávající zeleně.

 -
Realizaci projektu podporuje Nadace ČEZ